mikrodalga incir kurutma

 

METWAVE Endüstriyel Mikrodalga Fırınları, İncir Kurutma Alanındaki Başarısıyla Göz Alıyor

 

Kurutma veya dehidrasyon, katı maddelerden su gibi buharlaşabilen maddelerin mikroorganizma gelişimini veya kimyasal reaksiyonları yavaşlatmak veya durdurmak amacıyla uzaklaştırılması işlemidir.

Geleneksel kurutma yöntemlerinde kurutma işlemi sırasında ürünün sıcak yüzeyi ile daha soğuk olan iç kısmı arasındaki sıcaklık farkından dolayı, ısı kurutulan materyal yüzeyinden iç kısımlara doğru kademeli olarak iletilmektedir. Böylece, ürünün önce yüzeyi daha sonra da iç kısımları kurumakta ve ürün dış yüzeyinde büzülme nedeniyle oluşan sert tabaka ısının iç kısımlara, ürün içindeki nemin ise ürün dışına transferini engellemektedir. Mikrodalga ile kurutma yönteminde ise, elektromanyetik alan materyali bir bütün olarak etkilediğinden geleneksel kurutma yöntemlerinden farklı olarak, doğrudan materyal bünyesindeki su molekülleri hedef alınarak seçici bir ısıtma yapılmaktadır. Bu yöntemde, ısı doğrudan ürün içerisinde oluşmaktadır. Ürün içerisindeki nem çok kısa sürelerde ısınarak buharlaştırılmakta ve iç ve dış ortamda oluşan buhar basıncı farkı nedeniyle nem transferi içten dışa doğru olmaktadır. Böylece geleneksel kurutma yöntemlerinde meydana gelen ısı transferi sorunu mikrodalga ile kurutma yönteminde ortadan kalkmaktadır.

mikrodalga kuru incir

METWAVE’in kendine en çok güvendiği ürünlerden biri olan incir, ülkemizde çok fazla ihraç edilen bir gıda ürünüdür. Kurutulmuş incirin yurtdışına satılmasına en büyük engel, aflatoksindir. Geleneksel yöntemlerle kurutulan incirlerde aflatoksin oluşma ihtimali, mikrodalgaya göre çok daha yüksektir.

incir sıcaklık ölçümü

METWAVE, incir kurutma konusunda oturmuş ve tecrübe kazanmış bir sistemdir. Aktif olarak 2 ayrı fabrikada incir kurutan METWAVE, incirin verimli bir şekilde ve konvansiyonel fırınlara oranla çok daha az kayıpla kurutulmasını sağlar.