STERİLİZASYON

METWAVE STERİLİZASYON

STERİLİZASYON

Mikrodalgalar farklı uygulamalar için kullanılır ve bunlardan biri sterilizasyondur. Sterilizasyon, herhangi bir madde ile ilişkili olan tüm mikroorganizmaları ve onların sporlarını öldürme işlemidir. Bu uygulama mikrodalga ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Mikrodalga uygulamasında iyonik dağılım olmadığı için, mikroorganizma üzerindeki etkisi, geleneksel yöntemlerde olduğu gibi sıcaklık ve zaman arasındaki ilişkiye bağlıdır. Mikrodalgalar, genellikle 2450 MHz’lik bir tekrarda kullanılan radyo-nüks dalgalarıdır. Mikrodalgalar dönen bir elektrik alanında su atomlarının sürtünmesini sağlar. Titreşimlerden alınan moleküller arası ızgara ısı üretir. Mikrodalga sayesinde gerekli sıcaklık diğer işlemlerden 3-5 kat daha kısa sürede elde edilir.

sterilizasyon

Bakterilerin, virüslerin, enzimlerin vb. Inaktivasyonu için mikrodalgaların kullanılması ve diğer malzemelerin sterilizasyonu, geleneksel yöntemlere karşı daha yüksek verimlilik, daha hızlı üretim ve düşük üretim maliyeti sağlar. Mikrodalga sterilizasyonu, gıdaların besin değerini, daha iyi tadı ve görünümü korur, çünkü sterilizasyon sırasında ürünün sıcaklığı yüksek derecelere ulaşmaz.

Deneylerde et, yumurta, balık ve süt ürünleri mikrodalga fırınla ​​doldurulmuştur. Sonuçlara göre mikrobiyotik kalitenin arttığı, raf ömrünün uzadığı, prosedürün ekonomik ve hızlı olduğu gözlenmiştir. Mikrodalga sterilizasyon raf ömrünü uzatır. Polimerik demetlemenin oksijen iletimi ve su buharı iletim hızı, termal olarak hazırlanmış beslenmenin raf ömrüne karar veren en kritik parametrelerdir.

Mikrodalga, maddelerin sterilizasyonu için geleneksel yöntemlerden daha etkili, daha ucuz ve hızlı bir seçenektir.

Referanslar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3884686

https://www.foodnavigator.com/Article/2012/09/03/First-MATS-microwave-food-sterilization-system-in-US

https://edisciplinas.usp.br/pluginfile.php/128445/mod_resource/content/1/C28.microwave.pdf

https://www.foodelphi.com/mikrodalga-teknolojis

https://www.quora.com/Can-I-use-a-microwave-oven-for-sterilization-dry-heat-method-of-medical-equipment-if-an-autocleve-device-is-not-available